Amžinas klausimas: klasikinė ar moderni terasa?

Data:

Pasidalinkite:


„Privati terasa šiuo laikmečiu yra didžiausia prabanga – ypač mieste. Tai atokvėpis nuo beprotybės, vykstančios gatvėse, taip pat jūsų asmeninė šventovė“, – yra sakęs dizaineris Jeffrey Beersas. Jam nepritarti sunku, ir norisi pridurti, kad terasą privalu įrengti tokią, kuri būtų jauki, patogi ir atitinkanti būtent jūsų poreikius.

Suplanavę harmoningą terasos erdvę (parinkę baldus, dekoratyvias detales, augalus ir kt.), sukursite svetingą ir raminančią aplinką. Juk tai vieta, kurioje būnant norisi pabėgti nuo viso pasaulio, tad pasirinkti tinkamus daiktus labai svarbu. 

Šįkart aptariame du tipus terasų – klasikines ir modernias: kas joms būdinga, kokius baldus rinktis, kaip derinti spalvas, kokios dekoracijos ir augalai tinkamiausi. Jei dvejojate, koks stilius jums artimiausias, apsižvalgykite aplinkui: pasižiūrėkite, kokios stilistikos jūsų būstas, namo fasadas, kiemo aplinka. Ar vyrauja modernus, ar tradicinis stilius? Galų gale, išsiaiškinkite, kas jums patiems patinka labiausiai.

Nyksta ribos tarp erdvių

Jau kurį laiką galima pastebėti tendenciją, kad lauko zona tampa tarsi namų, svetainės tęsinys. Norisi, kad kiekviena erdvė būtų stilinga, jauki ir patogi. Geriausias būdas to pasiekti – taikyti tas pačias taisykles, kokiomis vadovaujatės savo namuose. Kitaip tariant, daiktus, kuriuos naudojate svetainėje, virtuvėje, drąsiai neškite į lauką: kilimėlius, namų tekstilę (pagalvėles, pledus), indus, vazoninius augalus, žvakides ir kitas dekoracijas. 

Dar vienas būdas namų erdvę pratęsti terasoje yra rinktis panašios spalvos namų ir lauko grindų dangą, baldus, užuolaidas ir kitus aksesuarus. Pavyzdžiui, jei kambario grindys šviesaus medžio, tokį toną galite rinktis ir terasai. Jei grindys jau parinktos, galite patiesti kilimą. Taip erdvė atrodys vientisa, nebus akivaizdaus suskaidymo, o plotas vizualiai padidės – sukursite harmoningą vaizdą. 

Apie naikinamas ribas tarp lauko ir vidaus erdvių kalba ir dizaineris Jeffrey Beersas, sakydamas, kad tarp šių zonų turėtų vyrauti dermė. „Dizainas ir spalvų paletė neprivalo būti vienalytės, tačiau vidus ir lauko zona turėtų vizualiai derėti, papildyti viena kitą. Prisiminkite – kai būsite kambaryje, terasa bus jūsų fonas, o kai sėdėsite lauke, matysite namus“, – akcentavo dizaineris. 

Šiuolaikiniai lauko baldai kuriami tokie, kad būtų kuo labiau panašūs į vidaus baldus: patogūs, giliomis sėdynėmis, minkštomis pagalvėlėmis. Tačiau lauko baldai turėtų būti pagaminti iš aukščiausios kokybės medžiagų, tokie, kurių konstrukcijos atsparios drėgmei, lietui, saulės spinduliams. Vienas labiausiai vertinamų audinių „Sunbrella“ (100 proc. akrilo) – kone geriausias pasirinkimas. Jis kokybiškas, lengvai prižiūrimas, atsparus dėmėms ir iki 98 proc. apsaugotas nuo UV spindulių. Tik kokybiški baldai padės pajusti tikrą komfortą ir galėsite mėgautis prabanga be rūpesčių. 

Suskirstykite zonomis 

Įrengiant terasą, svarbu, kad erdvė būtų išnaudota funkcionaliai. Dažniausiai teritorija dalijama į mažus plotus – maisto ruošimo, valgomojo ir poilsio zonas. Jas suskirstyti galima net mažoje terasoje. 

Maisto ruošimo vieta. Bet kokio tipo terasoje rasite nedidelį kampą maistui gaminti. Jame turėtų tilpti kepsninė ir šiek tiek vietos reikalingiems daiktams laikyti. Apgalvotai suplanuota, erdvi terasa bus labai naudinga namų šeimininkams. Jei yra daugiau vietos, pravartu įrengti didesnę kepsninę, darbinį stalą.

Valgomasis. Šiai zonai turėtų būti skirta daugiausia erdvės, nes nemažai užima valgomasis stalas ir kėdės. Karštą vasarą didžioji laiko dalis praleidžiama būtent čia. 

Poilsio zona. Čia turėtų būti patogių baldų: krėslų, sofa, kavos staliukas ir pan. Sodo baldai sukurs jaukią atmosferą, visiškos vienybės su gamta jausmą. Tikslinga pastatyti patogias šonines kėdes, gultą, stalą, teleskopą, gražius vazonus. 

Apšvieskite

Kas gali būti maloniau, nei praleisti šiltą vakarą savo jaukioje, gėlėtoje terasoje? Norėdami mėgautis terasa vakare ar naktį, turite pasirūpinti lauko apšvietimo sistema. Tačiau būkite atsargūs, nes šviesa neturėtų būti per stipri. Nereikėtų apšviesti visos teritorijos – tai nesukurs jaukaus efekto, be to, gali trikdyti naktinius gyvūnus ir vabzdžius, erzinti kaimynus. 

Visada rinkitės jaukų, silpnesnį apšvietimą (lemputes, žibintus, žvakes), tai padės sukurti malonią, raminančią atmosferą. Labai efektyvus yra integruotas LED apšvietimas, kuris sukuria prašmatnų efektą. Kitas sprendimas – ažūriniai žibintai, žvakidės, lempos, kurios padeda sukurti išsklaidytą šviesą ir kuria pasakišką įspūdį. 

Norėdami didesnio efekto, apšvieskite lauko erdvės objektus, kad naktį sukurtumėte įspūdingą vaizdą. Išryškinkite kraštovaizdžio elementus: medžius, krūmus, gėles, akmenis ar fasadą – išraiškingi siluetai kurs dramatišką atmosferą.

Nedidelės gudrybės

  • Rinkitės natūralių medžiagų grindų dangą (medį, akmenį) – sukursite jaukesnę, šiltesnę atmosferą.  Be to, šios medžiagos ilgaamžės, geriau išlaiko gražią išvaizdą. 
  • Žodis „terasa“ yra kilęs iš lotyniško žodžio „žemė“, todėl jokia terasa neįsivaizduojama be žalumos ir gyvų augalų. Jie priduos gyvybės ir jausite susilieję su gamta, pabėgę nuo miesto šurmulio. Tačiau prieš sodindami augalus pasikonsultuokite su specialistais: išsiaiškinkite, kuriems augalams tinka pavėsis, kuriems saulė, kuriuos laistyti reikės dažniau, o kuriuos slėpti nuo lietaus.
  • Pirkdami lauko baldus atsižvelgti į erdvės dydį. Kuo didesnė terasa, tuo masyvesnių baldų reikia, ir atvirkščiai. Jei turite vietos, rinkitės didelius baldus, kitaip tariant, patogumą ir ilgaamžiškumą.
  • Neutralūs tonai visada dera kone prie visko, natūraliai įsilieja į kraštovaizdžio dizainą. Medžiagiškumo suteiks pinti baldai, dažytas metalas, medinės grindys – natūralios tekstūros skleidžia šilumą ir jaukumą. 
  • Nedidelės dekoracijos (pagalvėlės, pledai, žibintai, kilimai, vazos ir kt.) padės pasijusti kaip namie.

Nemari klasika 

Klasikinė terasa – elegantiška, prabangi ir komfortiška. Baldai grakščių formų, su dekoratyviomis detalėmis, stilius – lengvas ir subtilus, tačiau gana griežtas, nereikalaujantis interpretacijų. Jei pasirinksite juodos ir baltos spalvų derinį, kaip šiame pavyzdyje, – niekada nesuklysite, nes tai klasikinė kompozicija, neišeinanti iš  mados. 

Klasikinė terasa neįsivaizduojama be gyvų augalų. Dažniausiai renkamasi dekoratyvius, formuojamus krūmus, pavyzdžiui, buksmedžius. Šie krūmai puikiai tinka ir neaukštoms gyvatvorėms formuoti. Juos paprasta prižiūrėti, be to, visais metų laikais šie augalai atrodo dailiai ir stilingai. Pasirinkę krūmus, formuokite taisyklingas geometrines figūras (iš kūgio formos eglutės, rutulinių tujų ir kt.). Sodindami augalus stenkitės laikytis simetriškos kompozicijos. Tradicinėje terasoje puikiai tiks vijokliai, hortenzijos, rožės, šalavijai. Vienmečius augalus ar krūmus sodinkite į klasikinio stiliaus vazonus. Pavyzdžiui, vazonas „Ocean club“ idealiai tiks dekoratyviems krūmams auginti. Gėlių spalvas patartina derinti prie jūsų terasos dizaino, stiliaus, baldų audinių spalvos. Tačiau svarbiausia – kad gėlės būtų prižiūrėtos ir gražios. 

Svarbu nepamiršti ir dekoratyvių detalių. Jaukumo visada suteikia pledai, pagalvėlės, stilingos žvakidės, prašmatnūs dubenys su vaisiais. Pavyzdyje matote stilingas bronzos ir stiklo žvakides  „Mayson“, pagalvėlę „Spray“, serviravimo vazas „Fauchere“, šaldymo kibirėlį „Maggia“.

Klasikinės terasos atributai.

Modernu ir lengva 

Moderni terasa asocijuojasi su paprastesnėmis, lygiomis formomis, vienspalvėmis medžiagomis, šviesiais tonais. Tačiau bendras vaizdas – įkvepiantis, jaukus ir šiuolaikiškas.  

Terasos zoną papildykite lauko augalais. Pasirinkite lengvą, vėjo kedenamą natūralistinio stiliaus žalumą. Puikiai tiks žoliniai augalai: paparčiai, miskantai, soruolės, dekoratyvios žolės, smilgos ir pan. Nors šie augalai gana aukšti, puikiai tinka šiuolaikinėms terasoms apželdinti, be to, sukurs tarsi širmą, kuri paslėps jus nuo smalsių akių, tačiau neuždengs aklinai. Didelis privalumas, kad šie augalai nereiklūs, lengvai dauginasi. Jei norite suteikti erdvei šiek tiek spalvų, pasodinkite levandų – jos gražiai mėlynuos ir skleis malonų kvapą, privilios vabzdžių. 

Nors šiuolaikiška terasa minimalistinė, neperkrauta aksesuarų, be jų vis tiek neapsieinama. Puikiai tiks žvakidės, dekoratyvūs dubenys, o be minkštų pagalvėlių ir šiltų pledų neįsivaizduojame nė viena terasa. Jaukumui sukurti patieskite kilimą ar derinkite kelis. Pavyzdyje matote žvakides „Vertex“, dubenį „Bismarck“, vazas „Matteo“ ir kt.

Modernios terasos atributai.

Panašūs straipsniai

Novatoriška dvasia

Kai kalbame apie išskirtinius ir vaizduotės ribas peržengiančius baldus, daugelis įsivaizduoja italus ar portugalus, prancūzus. Šįkart džiaugiamės galėdami...

Teisininkė, kurianti interjerus

Jovita Jankauskienė jau 17 metų dirba interjero dizaino srityje. Iš pradžių interjerą laikiusi tik hobiu, dabar drąsiai gali...

Geras kvapas – sėkmės garantas

Prekės ženklo „Sensosell“ įkūrėjai Vaida ir Aurimas Petroševičiai, Kaune įkūrę kvapų rinkodaros butiką, įsitikinę, kad gerai parinktas ir...

Mansarda su charakteriu

Užėję į 120 kv. m butą Vilniuje, Sodų g., pamatytumėte šlaitines lubas, mansardinius langus ir modernios klasikos interjerą,...