Laisvė kurti – gyvenimo variklis. Nerijos Sabaliauskienės interjerai.

Data:

Pasidalinkite:

Interjero dizainerė Nerija R. Sabaliauskienė išsiskiria ypatingu skoniu ir dizaino pojūčiu. Ji sako nebijanti derinti skirtingų stilių, interjere pasitelkti vintažinių ar antikvarinių daiktų, nes įkvėpimas kurti apima tada, kai jaučia visišką laisvę. Vieni garsesnių šios moters projektų yra „Medžioklės namas“, „Pajūrio vila“, „Ežero namas“, kurie įrodo, kad Nerija geba perteikti ir įsijausti į skirtingas stilistikas.

Papasakokite plačiau apie save. Ką veikiate, kai nekuriate interjerų? Kokias savo savybes vertinate labiausiai? 

Itin vertinu gebėjimą kurti. Kūryba buvo vienas motyvų dirbti interjero srityje. Problema tik viena – dažnai projektuose tenka spręsti techninius uždavinius. Galima sakyti, nuo kūrybos pereinama prie statybų. Kai po darbų noriu susigrąžinti jėgas, skaitau, klausau muzikos, kartais mezgu, labai dažnai žiūriu senus filmus, nors ir mintinai žinau jų siužetus. Anksčiau į projektus važinėdavau dviračiu – ir ekologiška, ir naudinga sveikatai. Visada į keliones imu fotoaparatą, fiksuoju įdomius momentus, vėliau juos spausdinu ant drobių arba įrėminu. Taip pat mėgstu gaminti maistą ir piešti. Man tai meditacijos forma, nes šios veiklos taip pat kūrybinis procesas.

Kokie buvo pirmieji projektai ir didžiausi iššūkiai karjeros pradžioje? 

Pirmieji projektai buvo labai prastos būklės butai, kuriuos įsigydavome. Juos reikėdavo iš pagrindų remontuoti ir įrengti. Tačiau tie darbai mieli širdžiai, nes į juos įdėta daug pastangų. Norint įrengti namus, tuomet reikėjo daug improvizuoti, juk buvo minimali interjero detalių ir statybinių medžiagų pasiūla. Vėliau, išaugus statybų mastams, atsirado interjero ir eksterjero dizaino paslaugų poreikis ir pasiūla. 

Kokia stilistika jums artimiausia? Koks jūsų skiriamasis bruožas? Ar skiriasi kurti interjerai seniau ir dabar?

Labiausiai darbas žavi tada, kai turiu laisvę kurti. Negalėčiau išskirti vienos temos ar stiliaus, nes labai priklauso nuo nuotaikos ir užduoties. Kaip išskirtinį kūrybos bruožą įvardyčiau interjeruose pasirenkamas ryškias spalvas. Labai mėgstu eklektiką. Manau, derinant stilius, interpretuojant, išeina įdomus ir unikalus rezultatas. Nuo klasikos tikrai nepabėgsiu, ją mėgau ir seniau, ir dabar. Bet pastaruoju metu žavi Modern Metropolis ir praėjusio amžiaus 8–9-ojo dešimtmečio stilius, vintažiniai jo dizaino elementai.

Jūsų interjeruose gausu detalių iš įvairių epochų. Pasidalykite, kur atrandate išskirtinių daiktų ir kaip juos suderinate erdvėje, kad išlaikytumėte harmoniją? 

Daiktų interjerams ieškau visame pasaulyje, interneto puslapiuose, antikvariatų salonuose, taip pat kuriu juos pati. Dažnai padeda salonų ir tinklalapių savininkai, pavyksta rasti išties  originalių daiktų. Kartais atsivežu jų pati. O interjere jie patys harmoningai susiderina, kai yra vertingi, stilingi ir atsakingai parinkti (juokiasi)!

Akivaizdu, kad kuriate skirtingus interjerus. Nuo ko viskas prasideda: kokie pradiniai ir baigiamieji žingsniai? Ar kūrybinė eiga visada vienoda, ar ją diktuoja projektas?

Visi interjerai, prie kurių teko dirbti, yra tikrai labai skirtingi, kaip ir procesų eiga. Kartais ji spontaniška, tačiau dažnai viskas suplanuota iki smulkmenų. Prieš pradėdami darbus užsakovui parodome vizualizacijas, kurios leidžia įsivaizduoti galutinį rezultatą. Turiu ilgametę komandą, kuri padeda atlikti darbus, gaminti baldus, tiekia medžiagas ir kuria vizualizacijas.  Tuos projektus, kai idėjos gimsta vykstant darbams, mėgstu labiausiai, nes netikėtumai ir kūrybinis procesas yra įdomesnis nei iš anksto numatytas rezultatas. Ar viskas suplanuota iki smulkmenų, ar galima laisvė, priklauso nuo žmonių charakterių, gyvenimo būdo ir kitų aspektų.

Jūsų kūryboje galima pastebėti labai išraiškingas ir nuosekliai perteiktas medžioklės, pajūrio, didmiesčio intelektualų gyvenimo ir egzotiškų kelionių temas. Kiek tai susiję su patirtimis ir asmenybe, o kiek yra vaizduotės padarinys? 

Šiuo laikmečiu turime daug galimybių domėtis, kaip turi ir gali būti sukurtas tam tikro stiliaus interjeras. Bet, be abejonės, kelionių patirtis ir vaizduotė tikrai padeda, iš jų visada galima gauti įkvėpimo.


Papasakokite apie projektą Medžioklė namas. Kur sėmėtės inspiracijų? 

Medžioklės namai, arba angliškai ,,Hunting lodge“, yra mūsų būstas užmiestyje, kur susirenka medžioti mėgstantys draugai. Jį įrengdami atsižvelgėme į tokio modelio kūrimo principus ir poreikius. 

Kitas interjeras, Pajūrio vila, visiškai kitokios nuotaikos. Kuo jis jums brangus?  

Kiekvienas pajūrio projektas yra labai skirtingas, nes kurtas konkretiems gyventojams, kurie turi savo poreikių, požiūrį. Visgi visi man labai mieli, nes yra prie jūros ar marių.

Trečiasis projektas tarsi meno kolekcionieriaus namai. Pakalbėkime apie šią stilistiką. Kaip gimsta tokie unikalūs darbai: juos įkvepia gyventojo asmenybė ar objekto aplinka? 

Šis interjeras yra mūsų būstas Vilniuje. Beveik visi baldai yra vintažiniai, pirkti pandemijos laikotarpiu. Kai kurie perdažyti, restauruoti, kiti palikti originalūs. Phillipeo Starcko valgomojo kėdės „Costes“, kurtos Paryžiaus restoranui, Arneo Jacobseno krėslai „Swan“, prancūzų  architektės kurti dienos poilsio gultai „Chaise longue“ (jiems jaukumo suteikia kailis). Yra nemažai daiktų, kuriuos paveldėjome kartu su naujai įsigytu nekilnojamuoju turtu. Juos išardę, sukeitę vietomis ir perdažę, sukūrėme visiškai unikalius, vienetinio dizaino baldus. 

Prie kokių projektų dirbate dabar? 

Šiuo metu yra kuriamas projektas pajūryje, kuris turės azijietiško stiliaus elementų, vyraus pilka ir juoda spalvų gama. Taip pat prancūziško stiliaus namas su daug spalvų bei antikvarinėmis detalėmis Vilniaus užmiestyje ir modernaus tipo namas sostinėje. Dar ruošiu tris albumus, kuriuos norėčiau išleisti, todėl nemažai laiko praleidžiu maketuodama. Tad  darbų pakankamai (šypsosi).

Jūsų kurti interjerai tarsi paveikslai. Kiek estetika svarbi kasdieniame gyvenime? Kaip patartumėte lavinti skonį, vaizduotę?

Estetika man yra vienas svarbiausių grožį apibūdinančių būtinybių. Kiekvienas ją matome ir suprantame skirtingai, bet galima lavinti, domintis įvairiais šaltiniais. Manau, kad reikia domėtis viskuo, kas aplinkui vyksta, tada ir ateina įdomių minčių ir idėjų.

Galima pastebėti, kad dažnai renkatės kompanijos Eichholtzproduktus. Kuo šis ženklas jus patraukė?

Tikrai daug interjero produktų renkamės iš šios kompanijos. Mane žavi platus stiliaus, dizaino gaminių spektras, be to, labai gera kokybė. 

Pasidalykite savo filosofija. Kas namų erdvėje svarbiausia ir be ko neįsivaizduojate kūrybos?

Mano filosofija paprasta – interjeras ir daiktai tarnauja žmogui, ne atvirkščiai. Svarbiausi rodikliai: patogumas, funkcionalumas ir estetika. Jei tik yra galimybė, vonios kambarį siūlau projektuoti su langais, virtuvėje labai patogu, jei yra sala, miegamojo lova turi būti labai patogi, veidrodžiai padidina erdves ir suteikia jaukumo. Be abejo, labai svarbūs akcentai yra kvapai ir žvakės.

Kokį interjerą svajojate sukurti? 

Norėčiau įrengti būstą Prancūzijoje, Sen Tropezo kaime, kurį tiesiog dievinu. Žinoma, tai būtų Provanso stiliaus ir jūrinės tematikos derinys (užsisvajoja). 

Ar stebite Lietuvos interjero dizainerių kūrybą? Gal turite savo favoritų?

Stebiu, tikrai yra sukurta labai įdomių ir originalių interjerų. Tai išties labai džiugina. Palinkėčiau jiems būti kūrybiškiems ir laimingiems. 

Ko palinkėtumėte žmogui, kuris nori savo namus įrengti pats, tačiau kol kas neturi jokių praktinių žinių ir nedrįsta to daryti? 

Šiais informacijos ir technologijų laikais, tikrai galima viska pasidaryti patiems. Svarbiausia –nebijoti klysti.  

Panašūs straipsniai

Lietuvis – tarp geriausiųjų pasaulyje

Viena iškiliausių Europos meistrų paroda „Homo Faber“ rengiama kas dvejus metus Venecijoje, Italijoje. Tai yra unikali galimybė pristatyti...

Dialogas tarp seno ir naujo

Interjero dizaino salono ,,Eichholtz by Elegant home“ įkūrėjai ir žurnalo ,,Elegant home“ redaktorei Gustei Pocevičienei kaip niekam kitam...

Asta Meschino: „Namai – šeimos tvirtovė“

Asta Meschino – elegancijos, gerų manierų ir moteriškumo pavyzdys. Šį kartą norime pažvelgti į šios žavingos moters namus:...

Kęstas Rimdžius: „Esu išrankus namų detalėms”

Kęstui Rimdžiui – stilistui, profesionaliam plaukų meistrui, Vilniaus širdyje esančių įvaizdžio namų „KUKLA Beauty Box“ įkūrėjui ir vadovui...