Sprendimai, padiktuoti tarpukario dvasios

Data:

Pasidalinkite:

135 kv. m butas Kauno centre mena tarpukario laikus. Pro langus čia matyti Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios kupolai, o atidarius duris netyla Laisvės alėjos šurmulys. Šis neeilinis būstas, kuriame gyvena trijų asmenų šeima, kurtas remiantis modernios klasikos stilistika, puikiai derančia prie pastato architektūros. Nestandartinė erdvė, vietomis itin aukštomis lubomis, o vietomis – žemomis, suteikia unikalumo. Dizainerė Donata Skorupskaitė-Liaukevičienė siekė rafinuotos, bet lengvos atmosferos, kurioje istorija susilietų su dabartimi.

Šlaitinių lubų grožis

Į Donatą klientai kreipėsi paraginti pažįstamų ir prašydami įrengti butą 3 asmenų šeimai, kur yra prieškambaris, 2 miegamieji, 2 vonios kambariai ir bendra erdvė, suskirstyta į virtuvę, svetainę ir valgomąjį. Žmonėms patiko dizainerės kuriama stilistika, tad tikėjosi, kad padės atskleisti ir šios vietos unikalumą. Architektūra, istorinis butas lėmė įvairių sprendimų pasirinkimą ir lengvą atmosferą. „Sakyčiau, pasirinkome modernios klasikos stilistiką ir braižą. Tam tikri mano kūrybai būdingi elementai atsirado ir šiame interjere: puošybinės juostos, sienų grafika, stačiakampiai lubose“, – atskleidė Donata.  

Erdvė išties nestandartinė, vietomis labai aukšta, vietomis – itin žema, o tai skatina ieškoti netradicinių dizaino sprendimų. „Pavyzdžiui, svetainėje lubos siekia net 4 m“, – atkreipė dėmesį dizainerė. Šlaitinės lubos sukuria charakteringą erdvę, bet ją įrengiant kilo nemenkų iššūkių. Pavyzdžiui, niekur nėra lygių lubų, tad teko jas lyginti. Tai daryta vonios kambaryje, o visame būste paliktos šlaitinės.  

Tačiau yra daug vietų, kur lubos labai žemos, pavyzdžiui, svetainėje, televizoriaus erdvėje. Vadinasi, neįmanoma kabinti didesnio televizoriaus ir pan. Tai buvo tikras iššūkis, nes reikėjo sujungti aparatūrą, o kitur statyti televizoriaus nebuvo galimybių. Taip priimtas sprendimas suprojektuoti specialią sienelę, kurią puoštų nuo langų atkartoti motyvai. „Buvo tokių vietų, kur žemų lubų negalėjome paaukštinti, nes stovi kolonos. Aišku, nors jos kelia komplikacijų, tačiau priduoda charakterio, atskiria valgomojo zoną“, – privalumų įžvelgė Donata. 

Dvi valgomojo zonos

Valgomojo zona išties ypatinga šių namų vieta: čia menišką atmosferą kuria unikalaus rašto mediniai langai, negana to, pro juos matyti Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios kupolai. Dizainerė tikino, kad jų netgi nesinori dengti, nors yra užuolaidos, o audinys parinktas peršviečiamas, kad perleistų šviesą. Čia pastatytas 1,5 m apvalus, nelygaus stiklo stalas su kėdėmis, virš jo kabo modernaus stiliaus šviestuvas, kuris puikiai tinka, nes šioje vietoje lubos siekia 3,6 m. „Šeimininkai dažnai leidžia laiką būtent prie valgomojo stalo, nors yra kur prisėsti ir prie salos. Tačiau čia jaukiau, o stalas išties patogus tiek pusryčiauti, tiek pietauti ar vakarieniauti“, – privalumus dėstė Donata. 

Dizainerė juokiasi, kad kuriant šalia valgomojo esančią virtuvę jos ir šeimininkų nuomonės šiek tiek išsiskyrė. „Mačiau šiek tiek kitokią viziją, ieškojau kažko modernesnio, tačiau vis dėlto radome kompromisą. Iš tikrųjų visus sprendimus priėmėme darbų eigoje. Kai formavosi patalpa, gimė dar daugiau gerų idėjų“, – prisiminė Donata.

Skirtingi kambariai – skirtingos emocijos

Pasak Donatos, šiame projekte kiekvienai erdvei ji specialiai kūrė skirtingą emociją. Pavyzdžiui, miegamasis tamsesnis nei visas butas. Idėja buvo sukurti tarsi atostogų nuotaiką, viešbučio tipo atmosferą: visur kiliminė danga, tamsesnės spalvos, paslaptingesnė atmosfera. „Grįžęs po darbo žmogus nori poilsio, ramybės, todėl vyrauja žemiškos spalvos. Šioje erdvėje nėra centrinio apšvietimo, tik sieniniai ir akcentiniai“, – aiškino dizainerė. Svetainė šaltesnių tonų, tačiau gana daug šviesos įeina per langus. Šalti pilki tonai visai nesukuria šalto įspūdžio, nes pasirinktos šiltų tonų tekstilė ir medinės grindys. 

O mergaitės kambaryje sukurta tikra princesės svajonė. Čia dominuoja rausva spalva. Užsakovų dukra įvardino, kad nori juodos ar mėlynos spalvų. Taigi atsirado mėlynas kilimas – smulki detalė, pagyvinanti vaizdą. „Taip pat yra namelis, kuris, sakyčiau, daugelio mergaičių svajonė“, – juokėsi Donata. Kambaryje suprojektuoti 2 aukštai: pirmame yra miego zona, o antrame namukas, kitaip tariant, žaidimo erdvė. Namelis išties funkcionalus: po laiptais išnaudota vieta daiktams pasidėti, o viršuje žaidimų erdvė ir miego zona, nes pritaikytas apšvietimas ir kitos funkcijos. Siauroje, pailgoje ir aukštoje (daugiau nei 4 m. šlaitinės lubos) patalpoje toks sprendimas išties pasiteisino. 

Kadangi šiame bute yra du vonios kambariai, vienas įrengtas tamsus, o kitas šviesesnis. Donata juokėsi, kad vyras norėjo tamsaus, o žmona šviesesnio. „Kambariai kurti skirtingi, bet atrodo, kad jie kažkuo panašūs, nes parinktos plytelės iš tos pačios serijos, tik skirtingos spalvos, taip pat panaudotas akmuo“, – šypsojosi Donata. Patalpos mažos, taigi stengtasi išnaudoti kiekvieną kampelį. Čia yra įvairių nišų, kurias bandyta pritaikyti praktiškai. Nenorėta jokių tradicinių stalviršių, pasirinkta laisvai pastatoma vonia. Be to, vienas vonios kambarys veda į miegamąjį – taip sukurtas tarsi viešbučio efektas. „Nors bute yra gana daug skirtingų medžiagų ir kurtos skirtingos atmosferos, išskirčiau kelias pagrindines naudotas medžiagas: medis, akmuo, dirbtinis akmuo, smėlio tonai kartojasi visame interjere“, – reziumavo Donata.

Daug akcentinio apšvietimo 

Dizainerė įsitikinusi, kad tinkamai apgalvotas apšvietimas – pusė darbo, siekiant sukurti gerą interjerą. Taigi tam skirta daug dėmesio. Čia nemažai akcentinių šviestuvų, tad, kaip sako Donata, visus reikėjo suderinti. Juk šviesos šaltinių suprojektuota balduose, nišose, nemažai ir sieninių šviestuvų. 

„Šiek tiek nesklandumų kilo virtuvėje, nes stoglangis trukdė įrengti norimą apšvietimą.  Taigi teko suktis iš padėties: tradiciškai po pakabinamosiomis spintelėmis įrengiamas šviesos diodų apšvietimas, o šį kartą suprojektavome jį stoglangyje. Netgi tamsiu paros metu atrodo, kad nuo stoglangių sklinda dienos šviesa. Tad galiausiai šis sprendimas pasiteisino ir likome patenkinti rezultatu“, – problemos sprendimą prisiminė Donata. 

Nemažai ir pakabinamųjų šviestuvų. Virtuvėje, virš salos, pakabinti trys grūdinto stiklo sietynai, kuriantys tarsi ledo efektą. Jie yra ir atsvara dideliam gartraukiui. „Ieškojau tokios formos, o išskirtinis stiklas priduoda prabangos“, – šypsojosi Donata. Modernus šviestuvas kabo ir virš valgomojo stalo, o svetainėje pasirinktos modernios, ilgos, įleidžiamos šviesos diodų juostos.  

Asmeniškas menas namuose

Šiame bute nestinga unikalių meniškų sprendimų, kurie namus paverčia asmeniška erdve: ir paveikslai, ir skulptūros, suteikiančios savitumo. Dizainerė pasakojo, kad kai kurie elementai atsirado netikėtai, pavyzdžiui, šachmatai. Pamatęs juos Venecijoje, klientas nebegalėjo atsispirti ir paprašė įkomponuoti. Tai prašmatnus aksesuaras, tad reikėjo rasti solidžią vietą, apgalvoti, kad būtų lengvai prieinami. „Netgi suprojektavome specialų stovą, kurį puošia unikalus raštas, atkartotas nuo langų ornamentų“, – atskleidė Donata.  

Meno kūriniai integruoti žingsnis po žingsnio: „Džiaugiuosi, kad užsakovai pritarė meno kūriniams. Taip atsirado ir paveikslų. Tarkime, virtuvėje kabo paveikslas, kuriame pavaizduotas arklys. Šeimininkė jodinėja arkliais, taigi jis čia labai tinka, nes atspindi jos hobį.“ Taip pat namus puošia žmogaus skulptūra, ant valgomojo stalo stovi juodos minimalistinės skulptūros – visi šie meno kūriniai suteikia estetinę vertę, veikia emociškai ir intelektualiai. 

Knygoms, nedidelėms skulptūroms taip pat yra vietos svetainėje atviroje lentynoje. Jos aukštis daugiau nei 4 m. „Norėjome, kad ji siektų lubas, tad projektavome individualiai pritaikydami šiai erdvei. Daug kas vengia atvirų lentynų, o čia jos puikiai tiko. Taip interjeras įgauna asmeniškumo, galima gražiai dekoruoti“, – pastebėjo dizainerė.

Svarbiausia – džiuginantis rezultatas 

Nors iššūkių ir kilo, svarbiausia – tiek dizainerę, tiek šeimininkus džiuginantis rezultatas. „Tik mes žinome, kokių problemų kilo, kokia tai sudėtinga erdvė, kiek kainavo jėgų, finansų ir prireikė atsidavimo, todėl džiaugiuosi galutiniu vaizdu, nes tai nėra standartinis šiuolaikinis būstas“, – šypsojosi Donata ir sakė, kad buvo siekiama ne tik gražaus paveiksliuko, o praktiškų sprendimų, leidžiančių patogiai gyventi. „Man pačiai čia yra labai daug gražių vietų, ypač mergaitės kambaryje. Juk nežinau, kada vėl turėsiu galimybę tokį įrengti“, – juokėsi Donata.

Dizainerė su šypsena prisimena šį projektą, džiaugdamasi, kad turėjo galimybę kurti interjerą tokiame išskirtiniame objekte, o namų šeimininkai suteikė visišką kūrybinę laisvę. „Mano vizija ir idėjos šiuose namuose buvo įgyvendintos be jokių kliūčių. Šeimininkai leido daug ką daryti, nesikišo ir pritarė mano sprendimams“, – pasakojo dizainerė. Ši harmoninga bendradarbiavimo atmosfera leido sukurti unikalų interjerą, kuriame modernumas susilieja su tarpukario laikų dvasia, o išlikusios autentiškos detalės dera su šiuolaikinėmis dizaino tendencijomis. 

Aurelijos Ušackės tekstas

Panašūs straipsniai

Iššūkis – lentyna!

Vieniems dekoruoti namus kančia, kitiems – tikras malonumas. O štai Beata ėmėsi nekasdienės užduoties – dekoruoti didžiulę 5...

Ikoniška darbo erdvė

Stilingų drabužių kūrėja Simona Berlinskaitė siekė sukurti idealią vietą, įkūnijančią jos vystomo prekės ženklo pagrindines vertybes: kokybę, eleganciją...

Visiškas atgimimas. (Ne)planuota transformacija.

2022 metais pradėta namo vidaus renovacija, kuri iš pradžių turėjo apsiriboti vien tik virtuvės atnaujinimu, galiausiai virto viso...

Novatoriška dvasia

Kai kalbame apie išskirtinius ir vaizduotės ribas peržengiančius baldus, daugelis įsivaizduoja italus ar portugalus, prancūzus. Šįkart džiaugiamės galėdami...