Svetingumas: namai, kurie laukia ir priima 

Data:

Pasidalinkite:

Svetingumo sąvoka aprėpia daug – nuo erdvės plano, smulkių detalių iki etiketo taisyklių. Ar turėtume pagalvoti apie tai, kaip namuose jaučiasi atėję svečiai? Svetingi namai yra jaukūs, verčiantys pasijusti nekasdieniškai, pasisemti išskirtinių įspūdžių. Jei žinosite, kaip sukurti tokią atmosferą, svečiams galite palikti neišdildomą įspūdį. Straipsnyje aptariame, kokios erdvės yra svetingos, kaip išdėstyti baldus ir parinkti malonią atmosferą kuriančius aksesuarus.

Susideda iš smulkmenų

Tikriausiai pastebėjote, kad kai kurių žmonių namuose visada jauku, patogu, jūs jaučiatės ypatingi ir laukiami. Suprantama, kad didžiausi nuopelnai priklauso svetingiems šeimininkams, taigi aplinkos poveikis dažniai lieka neįvertintas. Vis dėlto yra ir tam tikrų taisyklių, kurios prisideda kuriant atvirų ir draugiškų namų atmosferą. Jas prisiminti itin aktualu pandemijos metu, kai jaučiame, kad svetingumo meno reikia mokytis iš naujo. 

Oksfordo anglų  kalbos  žodynas svetingumą aiškina kaip „draugišką ir dosnų svečių, lankytojų ir atvykėlių priėmimą bei linksminimą“. Taigi ši sąvoka pirmiausia sietina su geromis emocijomis ir vaišingumu. 

Svetingi namai susideda ir iš smulkmenų, nedidelių detalių, apie kurias dažnai nė nesusimąstome, taigi aptarkime dažniausias namų erdves, kuriose galėtų būti pagalvota apie jaukumo ženklus. 

Ar pagalvojote apie šias erdves?

Įėjimas, prieangis – tai vieta, kuri  pirmiausia pasitinka atėjus į namus. Čia galimi drąsesni interjero sprendimai: ryškesni tapetai, išskirtinis meno kūrinys, parodantis jūsų skonį. Tai gali būti ir stilingas veidrodis, kuris kartu bus ir praktiškas aksesuaras. Visada maloniai nuteikia aromatingi namų kvėpikliai, kurie kuria prašmatnią atmosferą. Galbūt verta paieškoti asmeniškų namų kvepalų? Šeiminkai turėtų pasitikti kiekvieną svečią, pasirūpinti jų lauko drabužiai, rankinėmis. Vos įėjusį žmogų apgaubkite rūpesčiu.

Svetainės baldai. Pažvelkite į savo svetainę. Atkreipkite dėmesį, kaip išdėstyti minkštieji baldai. Svetinguose namuose sofos ir foteliai dažniausiai išdėstyti atvira forma, kad būtų lengva ir paprasta prisėsti. Idealu, jei vos įžengus į svetainę matoma sofos sėdimoji dalis, o ne kampas ar nugarėlė. Kitaip tariant, minkštieji baldai turi tarsi kviesti atsipalaiduoti. Taip pat jie turėtų stovėti gana arti vienas šalia kito. Per toli pastatyti ne tik nepraktiška, bet ir nejauku.

Siūlome pagalvoti ir apie papildomus baldus, pavyzdžiui, šoninį staliuką. Svečiams ant jo patogu pasidėti kavos puodelį, užkandį ar asmeninius daiktus. O jums šis baldas pravers buityje – galėsite pasidėti knygą ar netgi kompiuterį.  

Tokiais paprastais, bet apgalvotais sprendimais parodote, kad namuose žmonės yra laukiami, jums svarbu, kaip svečiai jaučiasi. 

Vonios kambarys. Tai namų SPA, vieta, kur galima atsipalaiduoti. Jei laukiate svečių, pasirūpinkite, kad būtų jiems skirtų rankšluosčių, netrūktų higienos priemonių ir jų nereikėtų ieškoti po spinteles arba stalčius. Labai svarbu, kad vonioje maloniai kvepėtų, tad geriausia įsigyti patinkančių namų kvepalų, kurie nuteiktų pakiliai, kurtų erdvėje šventišką atmosferą. Norėdami parodyti išskirtinį dėmesį, gerai matomoje vietoje padėkite rankų kremo, pamerkite gėlių. Čia, kaip niekur kitur, turėtų kvepėti švara ir gaiva. 

Malonią atmosferą kuriantys elementai

Daugiau tekstilės. Kaip žinome, įvairūs tekstilės gaminiai – kilimai, pagalvėlės, pledai, užuolaidos – yra paprasčiausias būdas sukurti jaukesnę atmosferą. Pagalvės ir pledai, tarsi nerūpestingai numesti ant sofos ar kėdės, žada neįpareigojantį vakarą. Visgi pagalvėlės atlieka svarbią funkciją – kiekvienas turime pamėgtą sėdėjimo būdą, tad jos padės patogiau įsitaisyti bet kokio ūgio žmonėms. Pledu galės apsigaubti tie svečiai, kuriems pasidarys vėsiau. Kilimas suteiks jaukumo kojoms, ypač, jei namuose grindys nešildomos, užuolaidos padės sukurti privačią erdvę ir svečiai galės labiau atsipalaiduoti.

Paskleiskite malonų aromatą. Kvapo galia yra nepaneigiama. Puikiai kvepiantys namai visada priverčia svečius pasijausti ypatingai. Uždekite aromatinių žvakių arba pastatykite buteliuką gerų namų kvepalų, kurie patiktų visiems. Be abejo, namų svetingumą kuria ir malonūs maisto kvapai: kepamo pyrago ar sausainių aromatas suteiks neapsakomos atmosferos.

Tegul skamba muzika. Jei turite svečių, pasirūpinkite, kad grotų maloni, neįkyri muzika, kuri nuteiktų atpalaiduojamai. Galite netgi atlikti namų darbus ir išsiaiškinti, kokias melodijas svečiai mėgsta. Siūlome išbandyti mūsų paruoštą grojaraštį „Elegant Home“, kurį rasite platformoje „Spotify“. 

Pasirūpinkite apšvietimu. Jaukią atmosferą sukursite pasirinkę tinkamą apšvietimą. Ryškią šviesą skleidžiantys šviestuvai gali paversti jūsų erdvę šaltą ir nejaukią. Tad pritemdykite lubinius šviestuvus ir įjunkite keletą toršerų, stalinių ar sieninių šviestuvų. Jų šviesa sušvelnina šešėlius, todėl visi atrodote gražesni. Nepamirškite, kad jaukumo visada teikia gyva ugnis. Štai kodėl namuose visada verta turėti keletą kokybiškų žvakių.  

Rodykite rūpestį maistu. Per maistą parodome savo dosnumą ir norą pasirūpinti svečiais. Iš anksto pasidomėkite, kokius patiekalus svečiai mėgsta, ar yra alergiški kokiems nors ingredientams, galbūt nevartoja kokių nors produktų (pieno, mėsos, glitimo ir pan.). Jei susitinkate neįpareigojančiam vakarui, pravartu paruošti užkandžių iš ingredientų, kurių beveik visada turite po ranka. Jei rengiate šiek tiek iškilesnę vakarienę, galite maisto užsisakyti, taip sukurdami šventę sau ir svečiams. Nepamirškite dailiai paserviruoti stalą. Net įprastas maistas atrodo ištaigingiau, kai patiekiamas gražiuose induose.

Pasirūpinkite pramogomis. Svetingumo sąvoka apima ir pramogas, tad svarbu pagalvoti, ką veiksite, kai pas jus užsuks svečių. Vaišinsite juos, žaisite stalo žaidimus, o gal įtrauksite į maisto gamybos procesą? O jei svečiai atvyks su vaikais? Jiems taip pat reikėtų sugalvoti veiklos pagal atžalų amžių. 

Visi mėgsta tvarką

Kad ir kaip stengtumėtės įgyvendinti svetingumo principus, jie nublanks, jei namai bus netvarkingi. Keli nerūpestingai padėti daiktai yra žavinga ir natūralu,  tačiau didesnė netvarka svečius verčia jaustis nejaukiai, tarsi įsiveržus į privatų gyvenimą. Tad asmeniškos mulkmenos ypač vonioje turėtų būti padėtos stalčiuose ir spintelėse. Rūpindamiesi tvarka namuose savo svečiams parodote, kad jūsų namai visada atviri. Kad būtų lengviau palaikyti tvarką, nepalikite visų darbų vienai dienai, paskirstykite juos kasdien.  

Atvira širdis

Atvira širdis – atviri namai. Tai, kad priimate svečius į savo privačią erdvę, jau rodo jūsų svetingumą ir tai yra sveikintina. Tačiau ar pagalvojote, kaip interjeras atskleidžia jūsų atvirumą?

Namuose atvirumas atsiskleidžia įvairiai. Pavyzdžiui, virtuvė sujungta su svetaine rodo šeimininkų polinkį į nuoširdų bendravimą. Tokia erdvė suteikia galimybę praleisti daugiau laiko kartu tiek šeimos nariams, tiek užsukusiems svečiams: kalbėtis, kartu gaminti maistą ir pan. 

Šeimininkų atvirumą atsiskleidžia ir sentimentalūs daiktai, eksponuojami namuose. Pavyzdžiui, nuotraukos, knygos, vaikų piešiniai ar rankdarbiai. Taip su svečiais dalijatės savo būtimi, nebijote atskleisti svarbiausių gyvenimo akimirkų, atsiverti. Esate nuoširdūs, o tai yra vienas svarbiausių svetingumo aspektų. 

Panašūs straipsniai

Novatoriška dvasia

Kai kalbame apie išskirtinius ir vaizduotės ribas peržengiančius baldus, daugelis įsivaizduoja italus ar portugalus, prancūzus. Šįkart džiaugiamės galėdami...

Teisininkė, kurianti interjerus

Jovita Jankauskienė jau 17 metų dirba interjero dizaino srityje. Iš pradžių interjerą laikiusi tik hobiu, dabar drąsiai gali...

Geras kvapas – sėkmės garantas

Prekės ženklo „Sensosell“ įkūrėjai Vaida ir Aurimas Petroševičiai, Kaune įkūrę kvapų rinkodaros butiką, įsitikinę, kad gerai parinktas ir...

Mansarda su charakteriu

Užėję į 120 kv. m butą Vilniuje, Sodų g., pamatytumėte šlaitines lubas, mansardinius langus ir modernios klasikos interjerą,...