Ukrainos dizainas: progresyvus požiūris į tradicijas

Data:

Pasidalinkite:

„Makhno Studio“ yra moderni Ukrainos architektūros, dizaino ir keramikos studija, kurią įkūrė architektas, dizaineris ir keramikas Serhii Makhno, interjerjero srityje dirbantis 19 metų. Nuo 2003 m. „Makhno Studio“ kuria šiuolaikinio ukrainietiško stiliaus projektus, kuriuose susipina tradicijos, gamtos jėgos ir futurizmas.

Kuria asmenybėms

Studija nuo 2003 metų kuria projektus, kuriuose susipina ukrainietiškos tradicijos, pasaulinės tendencijos ir japonų vabalų filosofija, gamtos jėgos, žmogaus talentas ir architektūrinis mąstymas. Šios komandos architektai, dizaineriai ir keramikai stengiasi sukurti jaukią ir pilną asmeninių detalių namą tiems, kurie gyvens jų kuriamame interjere.

„Makhno Studio“ svarbu atskleisti šiam laikui aktualius objektus, atspindinčius paprastumo ir modernumo sąsajas, ypatingą dėmesį skiriant detalėms ir skirtingoms faktūroms. Komanda nevengia interjeruose panaudoti daug detalių, tačiau kartu stengiasi orientuotis į pagrindinius žmogaus poreikius.

Dauguma jų objektų yra minimalistinio dizaino, o interjeruose gausu šeimininkams reikšmingų akcentų, parinktų pagal skonį. Kūrėjai aiškiai praneša, kad dirba su asmenybėmis ir įsiklauso į jų gyvenimo kontekstą. Labai vertinamos natūralios medžiagos: mediena, betonas, molis, todėl S. Makhno projektai išsiskiria gausiu šių medžiagų panaudojimu ir netikėtais deriniais.

Minimalizmas, papildytas šiltomis Ukrainos meno natomis, sukuria ypatingą atmosferą, kuri tarsi veidrodis atspindi savininko vidinę esybę. Pagrindinė architektų projektų koncepcija – įgyvendinti dizainerių sukurtus elementus, atitinkančius užsakovų poreikius. Kurdami interjerus visada stengiasi sukurti tokias erdves, kurios galėtų įkvėpti ne tik kolektyvą, bet ir gyventojus. „Norime, kad žmonės priimtų iššūkį ir drąsiai eksperimentuotų“, – sakė Serhii. Visi objektai, prie kurių prisideda S. Makhno, yra unikalūs savo stilistika, medžiagomis ir požiūriu, orientuoti į asmenybes ir jų poreikius.

Šiuolaikinis ukraikiečių stilius

19 metų interjero srityje dirbantis S. Makhno ir jo komanda kuria projektus, kurie keičia Ukrainos dizaino ir architektūros įvaizdį. „Makhno Studio“ pagrindinis tikslas atkurti ukrainietišką tapatybę, kultūros kodą, kuris buvo prarastas dėl daugelio istorinių įvykių. Namų menas yra „Makhno Studio“ pagrindas. Juos žavi namų energija ir ten tvyrančios jėgos – ukrainiečių kultūroje namai yra reikšminga vertybė. Namų menas – tai istorija apie artimą ir brangią erdvę bei meną gyventi joje.

Šiuolaikinis ukrainiečių stilius – interjero dizaino ir architektūros stilius, pradėjęs formuotis Ukrainos architektų ir dizainerių dėka XXI a. pirmoje pusėje ir vystęsis ieškant savo tapatybės vykstant šokiruojantiems Ukrainos įvykiams.

Šis stilius apima minimalizmą ir tradicijų elementus. Išskirtinis bruožas – naudoti natūralias medžiagas, kurios buvo būdingos Ukrainoje statant namus XVI–XIX a. Todėl galima pamatyti medienos, molio, šiaudų, nendrių, vynmedžių, linų, skaldytų kanapių, kalkakmenių, smiltainių.

Didelės įtakos stiliui turėjo pasaulinės modernizmo ir brutalizmo kryptys, dėl kurių pradėtas naudoti metalas, atviros plytos ir betonas.

Spalvų gama paprasta: raudona, mėlyna, žalia, taip pat visi rudi ir juodi atspalviai, balta, nukritusių lapų ir apdegusios medienos tonai. Šių spalvų dažų visada buvo lengva gauti.

Ukrainiečių namo centras visada buvo krosnis. Pasak rašytojo Vasylio Zemliako, „krosnis ukrainiečiams yra tikinčiųjų aukuras“. Laikui bėgant tradicinių krosnelių funkcija pasikeitė. Anksčiau jos buvo naudojamos maistui gaminti, duonai kepti, grūdams džiovinti, miegoti ir peršalimo ligoms gydyti, o šiuolaikiniame ukrainietiškame interjere – tai šilumos šaltinis. Krosnies forma taip pat pasikeitė, bet toliau naudojama kaip šeimos ugnies ir tęstinumo talismanas. Taip tradicijos gali keistis, bet neprarasti kultūrinio tapatumo. Šio stiliaus šaknys siekia V–IV a. pr. Kr. ir įkvėpimo semiasi iš naivaus Ukrainos meno ir gamtos.

Individualumą ir tradicijas atskleidžiantys namai

Architektas ir dizainerio Serhii Makhno ir jo šeimos namai – išskirtiniai tiek išvaizda, tiek intencijomis. Netoli Kijevo, Kozino mieste, 2019-aisiais pastatytas 370 kv. m namas („Wabi Sabi Apartment“) tapo drąsiu eksperimentu tiek „Makhno Studio“ architektų komandai, tiek artimiesiems. Šis namas yra susižavėjimo japonų vabisabio filosofija atspindys: grožio paieškos netobulose formose. Čia daug gamtos elementų, kuriančių meditatyvią nuotaiką, ir paprastų, grubių detalių.  

Būsto išskirtinumas pastebimas jau kieme. Pastatas dengtas storu šiaudiniu stogu, o namo paaukštinimai baigiasi plonomis, horizontaliomis medinėmis sijomis, fasadas – iš akmeninio modernaus pagrindo. Kieme visa komanda dirbo prie japoniško stiliaus sodo kraštovaizdžio, užpildydama jį Serhii skulptūromis ir keramikos dirbiniais. Akmeninis takas vingiuoja per sodą ir veda į ilgą, ploną gyvenamąją ir valgomojo erdvę, besitęsiančią per visą namą. Taip pat įrengtas geoterminis gręžinys. Saulės baterijos ir katilas apsaugotų, jei neplanuotai dingtų šildymas ar elektra. Name įrengta ir išmanioji sistema.

Patogumas, estetika, ekologiškumas – štai kas yra modernus dizainas. Šiuose apartamentuose S. Makhno suderino ilgametes savo protėvių ukrainiečių ir japonų tradicijas bei šiuolaikinį požiūrį į interjerą ir meną. Kiekviename kampelyje yra autorinių Serhii darbų, kurie čia kuria unikalų vaizdą. Pavyzdžiui, miegamojo siena išklota balta keramika, sumaišyta su kelių rūšių molio apdaila. Pagal ukrainiečių tradicijas, tokios apdailos molis dažniausiai maišomas su linų sėklomis, rugiais ir kviečiais.

Svetainėje molio sienos tinkuotos taikant techniką, kurią naudojo dar ukrainiečių prosenelių trobelėse, o grublėtos medinėms sijos – tikras gamtos šauksmas. Net Serhii žmona dizainerė Vlada Makhno ne iš karto sutiko su neįprastais vyro dizaino pasirinkimais. Tačiau šie sprendimai atskleidžia ukrainietiškų tradicijų autentiškumą.

Erdvė suskirstyta į tris dalis: atvira virtuvė, valgomojo zona ir svetainė. Greta virtuvės esanti didelė svetainė su langu ir vaizdu į sodą yra tarsi namų šerdis ir istorijos tąsa. Šios erdvės sienas užpildė masyvi knygų lentyna, kurioje eksponuojama „Makhno Studio“ keramikos kolekcija, pagaminta naudojant medžiagas, atgautas iš apleistų namų. Toje pačioje erdvėje matyti įspūdingo dizaino židinys, pagamintas iš molio. Įdomu tai, kad Serhii Makhno ukrainietiškos keramikos dirbinius pradėjo rinkti dar vaikystėje. Žaisdamas prie senelių namų kaime jis rado pirmąjį keraminį ąsotį. Nuo tada prasidėjo kolekcionieriaus kelias. Dabar šioje svetainės sienoje atvaizduota reikšmingiausia Serhii kolekcijų dalis – molio dirbiniai iš Trypilios.

„Kai po 5 tūkst. metų archeologai iš kitų planetų išardys mano namą, sakys, kad jis pastatytas pagal senovės ukrainiečių tradicijas. Kad ten buvo daug gamtos ir gyvybės“, – yra sakęs S. Makhno.

Makhno ir jo šeimos namai netoli Kijevo, Kozino mieste.

Yevhenii Avramenko, Maria Pravosud nuotraukos.

Panašūs straipsniai

Lietuvis – tarp geriausiųjų pasaulyje

Viena iškiliausių Europos meistrų paroda „Homo Faber“ rengiama kas dvejus metus Venecijoje, Italijoje. Tai yra unikali galimybė pristatyti...

Dialogas tarp seno ir naujo

Interjero dizaino salono ,,Eichholtz by Elegant home“ įkūrėjai ir žurnalo ,,Elegant home“ redaktorei Gustei Pocevičienei kaip niekam kitam...

Asta Meschino: „Namai – šeimos tvirtovė“

Asta Meschino – elegancijos, gerų manierų ir moteriškumo pavyzdys. Šį kartą norime pažvelgti į šios žavingos moters namus:...

Kęstas Rimdžius: „Esu išrankus namų detalėms”

Kęstui Rimdžiui – stilistui, profesionaliam plaukų meistrui, Vilniaus širdyje esančių įvaizdžio namų „KUKLA Beauty Box“ įkūrėjui ir vadovui...