Architektas Vytenis Ūsas ir dizaineris Mantas Lesauskas dirba Vilniuje, Londone, Maskvoje, taip pat gamina autorinius baldus ir aksesuarus, domisi menu ir įkvepia kitus kūrėjus. Šis duetas sutiko pasidalyti savo kūrybos principais plačiau, taip pat davė keletą praktiškų patarimų, kuriuos pritaikyti gali kiekvienas.
Architekto Vytenio Ūso ir dizainerio Manto Lesausko įkurta interjero dizaino studija „Ūsas & Lesauskas“ vadovaujasi paprasta filosofija: kurti nesenstančius, prabangius interjerus, kurie būtų unikalūs ir asmeniški kiekvienam jų klientui. Stiprioji šio dueto pusė – išsami pažintis su įvairiomis dizaino sritimis. Pradedant didelio masto architektūrinėmis kompozicijomis, sudėtingais techniniais statybos sprendimais ir baigiant autoriniais stalių dirbiniais, vienetinių baldų gamyba ar prabangių audinių siuvinėjimu.
Interjero kūrėjų, visų pirma, norisi paklausti, kodėl gyventi gražiai yra svarbu?
Manome, kad gyventi gražiai ypač prasminga dabar, kai grožį galime rasti tik vaikščiodami lauke ir namuose. Itin svarbu, kad grožis mums teiktų optimizmo, gerų emocijų ir pilnatvės.
Kokiais trimis žodžiais apibūdintumėte skoningai sukurtą interjerą?
Galėtume sakyti, kad toks interjeras turėtų būti daugiasluoksnis, pakylėjantis, jaukus. Nelengvas, bet įmanomas derinys.
Kas jūsų namuose kainuoja mažiausiai, bet suteikia daugiausia džiaugsmo?
Tai, be jokios abejonės, būtų skintos gėlės. Jos namams suteikia gyvumo ir elegancijos, tam tikros prabangos. Kiekvienuose namuose jų turėtų būti daugiau.
Kiekvienas kambarys taptų šiek tiek stilingesnis, jei pridėtumėte…
Prasmingų meno kūrinių. Jie visuomet suteiks interjerui išskirtinumo, atskleis gyventojų charakterį.
Jūsų interjerai pasižymi solidumu, subtilumu, jie atrodo nepavaldūs laikui. Kaip per pastaruosius metus patobulėjo jūsų skonis? Kokių naujų dizaino sprendimų priimate šiandien, ko anksčiau nedarydavote?
Net jeigu nuspręstume nereaguoti į tendencijas kaip kūrėjai, jos vis tiek veiktų mūsų užsakovus. Tendencijos naikina monotoniją, todėl jomis mėgaujamės. Matome, kad dabar savo kūriniuose naudojame daugiau kontrasto spalvų ir medžiagų faktūrų prasme.
Kiekvienas kambarys taptų šiek tiek stilingesnis, jei pridėtumėte prasmingų meno kūrinių.
Labiausiai užgrūdinęs, užauginęs projektas? Ko išmokote?
Taip susiklosto, kad visi ligšioliniai projektai kupini iššūkių, nes juos mes mėgstame ir dažnai patys susikuriame. Vieno išskirti tikrai nepavyktų.
Kur jus aplankė paskutinis didžiausias dizaino įkvėpimas? Gal net žinote, kaip jį pritaikysite?
Didžiausias įkvėpimas mus aplanko kelionėse. Šiuo metu keliauti galima tik per knygas ir ekranus, todėl inspiracijos semiamės čia.
Viename interviu minėjote, kad kuriate modernų tradicionalizmą.
Žvelgiame į gyvenimą moderniai, bet naujoves filtruojame, testuojame per tradicijos ir istorijos prizmę. Mums toks receptas pateikia daug teisingų atsakymų.
Kokį vieną praktinį patarimą duotumėte tiems, kurie savo namus kuria patys?
Nebijoti senų daiktų, nes jie į interjerą visada įneša išskirtinio charakterio ir gyvybės, tiek savo laikmečio stilistika, tiek susiformavusia patina.
Jūsų interjerai atrodo apgalvoti, baigti iki menkiausių smulkmenų. Atskleiskite, į kokias detales verta investuoti?
Manome, kad geros medžiagos atsiperka su kaupu tiek emociškai (liečiant ar žiūrint), tiek praktiškai, nes jomis naudojamasi kur kas ilgiau.
Studijos „Ūsas & Lesauskas“ kūrėjų paprašėme sukurti derinį, atspindintį jų interjerų stilistiką.
Akivaizdu, kad šis vyriškas duetas renkasi subtilius, tačiau charakteringus baldus ir aksesuarus, siekia išvengti monotonijos ir vertina kokybę, unikalumą. Tai matyti iš jų pasirinktų baldų. Balta, buklė medžiaga aptraukta sofa „Kelly“ suteikia šiuolaikiškumo, elegancijos, ir lengvumo. Tarp kitų įvairios istorijos laikmečius reprezentuojančių elementų ji palaiko subtilumą. Fotelis „Morgan“ parodo išlavintą skonį ir dėmesį išskirtiniams baldams. Autorinis M. Lesausko kūrinys – margos odos pufas – užima svarbią vietą solidžiame interjere. Šviestuvas „Victoire“ su alabasterio akmeniu – išskirtinis forma ir medžiaga. Šią erdvę puošia Rudolfo Stingelio tapybos darbas „Untitled“. Vyriškas duetas rekomenduotų paklausyti albumo „Original Motion Picture Soundtrack“, kad būtų galima visapusiškai mėgautis estetikos teikiamais potyriais.