Jolanta Žalienė: „Interjero dizaineris turi nuolat tobulėti“

Data:

Pasidalinkite:

Interjero dizainerė Jolanta Žalienė

Jolantos Žalienės kuriami prabangūs, elegantiški, stilingi interjerai yra įvertinti ir klientų, ir profesionalų. Jos interjeras „Laikui nepavaldūs klasikiniai namai“ buvo apdovanotas konkurse „Mano erdvė“. Prieš 12 metų pradėjusi profesinį kelią dizaino srityje, dabar ji gali pasidžiaugti įvykdytų projektų gausa ir besiplečiančia veikla. Moteris įsitikinusi, kad šiuolaikinio dizainerio darbas neįsivaizduojamas be geros komandos ir nuolatinio tobulėjimo. „Kuriant interjero projektą, realizuoti galima daug ką, tačiau tik su savo darbą išmanančiais žmonėmis. Be to, labai svarbu gilinti žinias, nes viskas greitai keičiasi“, – sakė J. Žalienė. 

Jolanta, papasakokite apie save. Koks buvo jūsų kelias interjero dizaino link? Ar visada svajojote tapti šios srities specialiste?

Nuo pat mažens stipriai traukė estetika. Visada norėjau kurti jaukius ir gražius namus. Pamenu, dar vaikystėje iš nugriauto vasarnamio detalių pastačiau nedidelę erdvę, kurią kaipmat ėmiau pildyti savo gamybos baldais, dekoruoti audinių skiautėmis ir gėlėmis iš darželio (šypsosi).

Noras kurti jaukias erdves niekada nedingo, tik stiprėjo. Tačiau gyvenimo vingiai nuvedė kiek kitu keliu, todėl architektūros, deja, studijuoti nepavyko. Kūryba džiaugdavausi, kai galėdavau įrengti namus šeimos nariams ar artimiems žmonėms. Galiausiai mano darbus ėmė pastebėti ir kiti žmonės, kurie teigė, kad interjerai spinduliuoja jaukumą, estetinę švarą, ramybę. Tad išsikėliau sau užduotį labiau gilinti interjero dizaino žinias ir, tai padariusi, pradėjau naują profesinį kelią.

Kokie buvo pirmieji projektai? Ar teko susidurti su sunkumais?

Pirmieji projektai buvo labiau klasikinio stiliaus. Mėgau interjere priderinti šviesius, lygius paviršius, kurie erdvėms suteikia lengvumo. Pasirinkus beveik baltos spalvos įsprūdines vidaus duris, tokius pačius baldus ir net langų rėmus galima sukurti vientisą vaizdą, o jį išryškinti lengva aukso spalvos furnitūra bei keliais tamsiais pastatomais baldais. Visas detales sujungdavau pasirinkusi dekoratyvius akcentus: klasikinių raštų gobelenus, sienų tapetus ir šviestuvus. Atrodo, nieko ypatingo ar tendencingo, tačiau būtent tokiuose namuose apsigyveno mano pirmieji klientai. Jiems buvo artima tokia stilistika ir interjeras, viliojantis pabūti ilgiau, nurimti. 

Kadangi nuo pat pradžių projektai buvo gana nemaži ir jų sparčiai daugėjo, prireikė papildomų rankų. Rasti žmogų pagalbininką, bendramintį išties nelengva… Tai tikriausiai buvo vienas didžiausių iššūkių.

Kaip formavosi, keitėsi jūsų stilius, skonis, interjero stilistika? Kas labiausiai turėjo įtakos augimui? 

Projektų vis daugėjo, tad pamažu plėtėsi ir komanda. Ją papildydavo greitai tobulėjančios narės. Entuziastingai domėjomės ne tik įvairiomis stilistikomis, bet ir inovacijomis, kurios sparčiai vystėsi. Augo tiek asmeninis, tiek komandos poreikis plėsti savo žinias. Labai norėjosi išbandyti populiarėjančias interjero kryptis. 

Kaip jūsų studija laikosi dabar, kai esate sukaupę 12 metų patirtį? Kokias paslaugas siūlote?

Šiuo metu prie projektų darbuojamės penkiese, tad galime tiek sukurti viziją, tiek ją pateikti ir įgyvendinti bei prižiūrėti darbus viso proceso metu. Visada pradedame nuo išsamios užsakovų poreikių analizės: pateikiame klausimyną, kuris padeda išanalizuoti funkcines ir stilistines reikmes. Visada peržiūrime vidaus planą – įsitikiname, ar jis tikrai maksimaliai įgyvendintas. Neretai būna, kad reikia korekcijų, o jas pritaikius galima atrasti ne tik gerų funkcinių, bet ir interjere pasiteisinančių sprendimų. Svarbiausias mūsų komandos tikslas – sukurti ne tik jaukius, gražius, bet ir patogius namus žmonėms, kurie juose gyvens. Visa tai atskleidžiame per vizualizacijas, kurias atliekame iš karto, kai patvirtinami funkciniai planai.

Taigi, be vizualizacijų šiais laikais – nė žingsnio? 

Aukštos kokybės vizualizacijos yra nuostabi priemonė pamatyti kiekvienos savo būsimų namų erdvės sprendimus, įsitikinti, ar viskas tinka ir patinka: spalvos, baldų modeliai, apšvietimo sprendimai, apdailos medžiagos, interjero detalės – visuma, kurią mūsų klientai pamato, kai pristatomos vizualizacijos. Tik patvirtinę interjero vizualizacijas, pradedame projekto techninio paketo darbus. 

Kam daugiausia skiriate dėmesio, perėję prie techninio plano?

Ypač daug dėmesio skiriame apšvietimo sprendimams, nes tai interjere turi didelės galios. Numatome kuo įvairesnių apšvietimo būdų – nuo pagrindinio iki nuotaikos, vakarinio ir naktinio, pritaikome ir reguliuojamą šviesos srautą. Ne mažiau svarbūs išmaniųjų namų sprendimai. Į juos projekto metu taip pat ypač gilinamės. 

Techninį projektą su komanda visada atliekame, kai turime vizualizacijas, nes tada jau nusprendžiame dėl visų detalių, kurias vėliau pateikiame techniniame pakete. Dar viena ne mažiau svarbi užduotis – maksimaliai įgyvendinti vizualizacijas, kad viską, ką sukūrėme jas ruošdami, būtų galima perteikti realybėje. Tai padarome pasitelkę ne tik patirtį, įgytas žinias ir profesionalumą – labai svarbūs rangovai, baldų gamintojų komandos, su kuriomis kasdien dirbame. Jų indėlis išties labai didelis. 

Vadinasi, interjeras – daugelio žmonių bendro darbo rezultatas? 

Įgyvendinant projektus komandinis darbas labai svarbus. Komanda – ne vien interjero specialistai. Kaip minėjau, labai svarbūs kompetentingi rangovai, baldų gamintojai ir kiti savo sričių specialistai. Jų patirtis, noras įgyvendinti sumanytus sprendimus yra vienas iš aspektų, lemiančių sėkmingą rezultatą. Taigi, kuriant interjero projektą, realizuoti galima daug ką, tačiau tik su savo darbą išmanančiais žmonėmis.  

Nė vienas projektas nepraeina be netikėtumų. Su kokiais techniniais iššūkiais teko susidurti realizuojant idėjas?

Iššūkių kyla dažnai, tad juos spręsti tikrai tenka. Daug netikėtų bei nenumatytų situacijų pasitaiko renovuojamuose būstuose, ypač senamiesčiuose. Tokios erdvės reikalauja išskirtinio dėmesio bei atidumo. Tačiau šie projektai yra įdomiausi dėl netikėtumų, o tai skatina pergalvoti idėjas, mąstyti, kaip integruoti netikėtai atrastus objektus: nišas, sijas, seną autentišką mūrą ar net freskas.

Iš kur semiatės įkvėpimo ir naujų idėjų interjerams? Kas jus motyvuoja?

Įkvėpimo naujoms idėjoms ateina iš daug kur: vaikštant senamiesčiu, keliaujant, lankant naujas vietas. Tačiau dažniausiai geriausios mintys aplanko, kai gauname projektą ir su komanda pradedame dėlioti detales. Kiekviena erdvė, jos konfigūracija yra savita, tad ir kiekvienam projektui reikia unikalių interjero sprendimų. Tai, kas tinka vienai erdvei, nebūtinai tiks kitai. 

Labiausiai motyvuoja, kai užsakovai pasitiki mūsų idėjomis, kūryba, kai klauso ir išklauso, tada atrodo, kad visas procesas vyksta lyg sviestu patepta. Tokių projektų galutinis rezultatas – geriausias. 

Gal trumpai galėtumėte papasakokite apie šiuo metu vykdomus projektus?

Projektų turime išties nemažai ir įvairiuose miestuose. Vieni jų yra Vilniuje, kiti Kaune, Šiauliuose. Yra projektų pajūryje ir mažesniuose Lietuvos miesteliuose. Vienur procesas vyksta gana greitai, kitur kiek lėčiau. Tačiau visi saviti tiek dėl žmonių, tiek dėl erdvių ir funkcinių ar stilistinių poreikių. 

Šiuo metu įrengiame ir gyvenamąjį namą, kurio plotas siekia kone 900 kv. m. Šiam projektui sukūrėme išskirtinai solidų ir ilgaamžį interjerą. Tiesa, šiame objekte procesai vyksta šiek tiek lėčiau. Nors palengva, tačiau matome, kaip mūsų sukurtos idėjos jau yra įgyvendinamos.

Kokias erdves labiausiai patinka kurti?

Labiausiai žavi erdvės aukštomis lubomis ir dideliais langais. Tokios suteikia daug laisvės kurti. Tada galima įgyvendinti nestandartinių, prašmatnių sprendimų: suprojektuoti integruojamus baldus, pritaikyti išskirtinius apšvietimo sprendimus. Jei yra didelių langų, jaučiamas artimas ryšys su gamta. Tai magiška ir jauku.

Kokį interjerą svajojate sukurti? 

Mėgstu gerą, skanų maistą, be to, jį ruošti man taip pat patinka. Kokybiškas maistas yra mano antroji aistra. Dažnai tyliai pasvajoju apie nedidelius jaukius svečių namus su mažu restoranėliu prie jūros. Vos pradedu apie tai galvoti, idėjos ima piltis kaip iš gausybės rago! Gal kažkada tai virs kūnu… Na, o jei taip atsitiktų, būčiau be galo laiminga gavusi galimybę sukurti tokiam objektui interjerą. Jis, be abejonės, būtų kupinas gamtos spalvų ir skirtingų tekstūrų.

Kaip manote, kodėl gražiai ir stilingai gyventi yra svarbu? Ar apskritai svarbu?

Žinoma, kad svarbu, tačiau, mano nuomone, dar svarbiau, kad erdvė būtų įrengta stilistiškai taisyklingai. Vadinasi, namai žmogui turi būti patogūs, skirti jo ir šeimos poreikiams, atitikti stilistiką, gyvenimo ritmą, įpročius. Yra patarlė, kad skonis neturi draugų, tad tikrai tiek stilistiniai, tiek funkciniai poreikiai skirtingi. Interjero dizaineriai tam ir yra, kad būtų galima viską suderinti, rasti harmoniją tarp stiliaus ir funkcinių poreikių. 

Lietuviai drąsūs ar nuosaikūs, kurdami savo namus? 

Dažniausiai yra nuosaikūs, racionalūs ir taupūs, bet ne dėl to, kad negali sau kažko leisti, bet todėl, kad viską apmąsto. Dažnai turime žmogui pagrįsti, kodėl siūlome vieną ar kitą interjero detalę, apskaičiuoja, ar verta investuoti. Svarbiausia praktiškumas ir patogumas gyventi, o tik tada galvojama apie grožio elementus. Tikrai reikia įdėti daug pastangų norint, viską suderinti interjere. 

Labai gaila, bet žmonės labai mažai kreipia dėmesio į detales, pavyzdžiui, į kilimus. Jie – užbaigiamoji detalė. Žmonės svarsto, ar skirti daugiau pinigų kilimui, užuolaidoms, bet visada norisi pasiūlyti kokybišką produktą. Žinoma, galima nupirkti ir pigesnį kilimą, bet jis tarnaus kur kas trumpiau, dėvėsis žymiai greičiau, sutepus, bus sunku išvalyti ir t. t. Kai užsakovai pamato, kad rankų darbo kilimas gali kainuoti net 10–20 tūkst. eurų, dažnai nesupranta, kodėl į jį reikia investuoti. Tačiau po truputį tobulėjama, pradedama suprasti tokių daiktų vertę, suvokti, kad kilimas gali būti investicija, nes jo vertė auga. 

Vienam klientui kūrėme interjerą, kurio pagrindinės erdvės lubų aukštis 4,5 m. Virš valgomojo stalo planavome kabinti didelius šviestuvus, bet nenorėjome, kad jie užstotų langus. Vadinasi, reikėjo šiek tiek perregimo gaminio. Pasirinkome šviestuvą, kuris panašus į tinklelį, tačiau nestipriai švietė. Kad apšviestume stalą, turėjome įrengti papildomą apšvietimą. Kai papasakojome, kad didieji šviestuvai mažai švies, užsakovas jų atsisakė. Taigi mūsų tautiečiams daiktas pirmiausia turi būti funkcionalus. 

Kokius daiktus patartumėte rinktis, jei norima sukurti jaukią atmosferą? Be ko neapsieinate kurdami interjerus?

Sakyčiau, kad jaukumą kuria viskas, kas susiję su apšvietimu: kabamieji ir staliniai šviestuvai, aukšti toršerai. Mes visada numatome įvairiaus apšvietimo scenarijų. Nes jie turi neįtikėtinos galios interjero jaukumui kurti. Antra – audiniai, kilimai. Daug dėmesio skiriame tinkamam kilimo dydžiui parinkti. Svarbiausia nepasirinkti per mažo. Geriau jau per didelis. Aišku, svarbios ir kitos interjero detalės. Tačiau būtina pasirinkti kelis didesnius, įspūdingesnius akcentus, o ne daug mažų. Knygos, žvakidės, nuotraukų rėmai, vazos, meno kūriniai puikiai tinka jaukumui kurti. 

Sakoma, namų interjerą reikia keisti kas 7–10 metų. Kaip jūs manote, kaip dažnai reikėtų tai daryti?

Nėra taisyklės. Priklauso nuo gyvenimo būdo. Yra žmonių, kurie mėgsta pokyčius, jiems viskas atsibosta, jie nori pokyčių gyvenime, darbe, namuose. Aš taip pat esu toks žmogus, kuriam patinka kažką keisti namuose: perstatyti, perstumdyti baldus, papildyti ir t. t. Manau, tai pagrindinis aspektas. Jei žmogus gyvena tvarkingai, yra pedantas, galima keistis ir kas septynerius metus, kitam jau viskas atsibosta po trejų metų.

Remontą reikėtų daryti maždaug kas 10 metų, nes po tiek laiko jau reikia atnaujinti sienas, nupoliruoti grindis, taip pat nusidėvi baldai. O stilistiniai atnaujinimai priklauso nuo šeimininkų. 

Jolanta, kokie Lietuvos ir užsienio dizaineriai jums imponuoja? 

Inspiruoja daug kas. Viena tokių – architektūros ikona Zaha Hadid, jos darbai žavi savo drąsa, architektūros geometrija, ji sugebėjo nuostabiai išlaisvinti geometriją. Jos pastatai įspūdingi ir neįtikėtini. Taip pat žavi architektūros studija „Archlab“, dizainerė Kelly Wrestler ir daug kitų. 

Ar manote, kad interjero dizaineris privalo turėti savo braižą? Ar jūs turite savo braižą? 

Nesutinku, kad interjero dizaineris turi imtis tik vienos stilistikos krypties. Sakyčiau, turi turėti braižą, bet išmanyti įvairesnes stilistikas ir gebėti jas pritaikyti. Braižas bet kuriuo atveju išliks. Ar tai bus klasikinis interjeras, ar modernus, visada sugebame išlaikyti estetiką, kompoziciškai taisyklingai sudėlioti baldus, kitas detales. Klasikinis stilius nebūtinai turi būti perkrautas, galima pateikti saikingai, estetiškai švariai. 

Ką veikiate, kai nekuriate dizaino? Koks jūsų mėgstamiausias laisvalaikio leidimo būdas? Kur geriausiai pailsite?

Mane labai ramina ir traukia jūra, vanduo. Visi atsipalaidavimo ritualai yra susiję su vandeniu, ramybe, gamta. Iš tikrųjų labai daug energijos suteikia Lietuvos jūra, kopos, Neringos gamta. Tai įkvėpimo, atsigavimo šaltinis, mėgstu klausytis jūros. Kai jaučiu didelį nuovargį, važiuoju prie jūros – ir žiemą, ir vasarą, ir pavasarį atrandu ją skirtingą, savitą. Antras nusiraminimo šaltinis – šeima.  Turime savo ritualus, rutiną, kuri nuramina, inspiruoja. 

Panašūs straipsniai

Novatoriška dvasia

Kai kalbame apie išskirtinius ir vaizduotės ribas peržengiančius baldus, daugelis įsivaizduoja italus ar portugalus, prancūzus. Šįkart džiaugiamės galėdami...

Teisininkė, kurianti interjerus

Jovita Jankauskienė jau 17 metų dirba interjero dizaino srityje. Iš pradžių interjerą laikiusi tik hobiu, dabar drąsiai gali...

Geras kvapas – sėkmės garantas

Prekės ženklo „Sensosell“ įkūrėjai Vaida ir Aurimas Petroševičiai, Kaune įkūrę kvapų rinkodaros butiką, įsitikinę, kad gerai parinktas ir...

Mansarda su charakteriu

Užėję į 120 kv. m butą Vilniuje, Sodų g., pamatytumėte šlaitines lubas, mansardinius langus ir modernios klasikos interjerą,...