Ne vienas floristas pasakytų, kad sukurti gražią puokštę – tikras menas: reikia daug žinių, patirties ir talento. Privalu žinoti, kokios gėlės dera tarpusavyje, kokių rūšių reikia, norint sukomponuoti įsimintiną derinį. Gėlių salono „B&B dizainas“ kolektyvas ne tik atskleidė, kaip pagaminti dailią puokštę, bet ir patarė, ką reikėtų daryti, kad gėlės išliktų šviežios kuo ilgiau.
Žingsnis po žingsnio
1. Patinkanti vaza. Pasirinkite vazą ir ją pripildykite vandens. Jei vaza didelė, jums gali prireikti karkaso, kuriame gėlės pasiskirstys dailiau. Jį nesunku pasigaminti iš vielos ir floristinės juostos.
2. Skirtingų rūšių augalai. Reikės ir didesnių, ir smulkesnių žiedų, žalumos, įvairių užpildančių gėlių ir puošnių akcentinių žiedų. Derinant daugiau augalų, puokštė atrodys gyvybingesnė, tarsi ką tik priskinta pievoje. Ieškokite retesnių ar primirštų žiedų, jie kaskart sužavi ir įkvepia.
3. Forma. Žalumynus ir smulkesnius užpildančius augalus (angl. filler) sukomponuokite vazoje sukurdami šiek tiek asimetrišką formą. Taip puokštė atrodys natūraliau. Šiek tiek svyrančių šakelių priduos romantikos ir lengvumo. Šiuo atveju panaudotos eukaliptų (lot. Eucalyptus) ir kermėkų (lot. Limonium) šakelės. Jų išvaizda labai skiriasi: eukaliptas suteikia struktūros, o kermėkas – lengvumo.
4. Stambūs žiedai. Keliose vietose įkomponuokite stambiausias akcentines gėles. Mūsų puokštėje pasirinktos žalios spalvos paletę ir formų įvairovę papildantys augalai. Tai – išskirtiniai margutės žiedai (lot. Fritillaria persica), krapo galvutę primenanti stambi dantikrapščio kepurė (lot. Ammi visnaga) ir šviesūs putinai (lot. Viburnum).
5. Smulkesni akcentiniai žiedai. Dabar metas papildyti puokštę smulkesnėmis spalvingomis, išraiškingomis gėlytėmis. Taip pat renkamės įvairių formų. Šioje kompozicijoje itin romantiškai ir žaismingai atrodo alyvinės spalvos raganės (lot. Clematis). Džiaugsmingai suspindi geltoni retesnės rūšies vėdrynai (lot. Ranunculus butterfly), netikėtumo suteikia baltos juodgrūdės (lot. nigella). Kaip akcentas parinktas melsvos spalvos pentinis (lot. Delphinium). Spalvinė priešprieša suteikia dar daugiau gylio ir užbaigia kompoziciją. Tereikia įsitikinti, kad puokštė baigta iš visų pusių.
Vaza iš eleganthome.lt, Mildos Aukštkalnytės nuotr.
Tereikia žinoti, kaip prižiūrėti
Gėlių kelias iki vazos yra ilgas, ypač tų, kurios atkeliauja iš svetur. Todėl patikimiausias būdas išsirinkti šviežias gėles – pasitikėti floristu. Visgi yra keletas būdų, kaip pailginti puokštės gyvavimo laiką. Nors internete rastumėte daug įvairiausių receptų, svarbiausia palaikyti švarią vazą, kasdien keisti vandenį ir aštriu įrankiu patrumpinti augalų stiebus. ,,Nupjauti kotelius be vargo galite peiliu. Iš puokštės taip pat reikėtų pašalinti jau nuvytusius žiedus. Skubantiems ir neturintiems galimybės kiekvieną dieną keisti vandens, rekomenduojame įpilti dezinfekuojančios priemonės, kurios sudėtyje yra chloro. Tačiau vandenį keisti vis tiek reikės – to neišvengsite“, – patarimų negailėjo floristė.
Šiltojo sezono metu verčiau rinktis vietinių augintojų gėles, nes jos būna šviežiausios. Jei kompoziciją ketinate kurti iš pievų gėlių, skinkite jas anksti ryte arba vėlai vakare, o augalus kuo greičiau pamerkite. „Jei puokštę įsigijote mūsų salone, nebijokite, kad keisdami vandenį sugadinsite kompoziciją. Visos surišamos tvirtai ar komponuojamos karkase, kad neprarastų formos, o augalai liktų savo vietoje tiek transportuojant, tiek keičiant vandenį“, – ramino salono „B&B dizainas“ vadovė.
Vasariškos spalvos užburia
Jei norite sukurti puokštę iš vasariškų gėlių, spalvų paletė – gana plati. „Įprastai romantika asocijuojasi su švelniais, pasteliniais atspalviais, tačiau vasarišką romantiką gali sukurti ir ryškesnės spalvos“, – nebijoti spalvų skatino floristė. Galima rinktis sodresnį koralų, burgundiško vyno ir persikų derinį. Pasibraidymą po pievas primins švelnūs rožiniai, gaivūs vandens ir kremo atspalviai. Baltos ir žalios spalvų derinys – dar vienas mėgstamas pasirinkimas, kuris vasarą gana dažnai pastebimas. „Vasariškai puokštei tinka rinktis tiek ryškius aguonų, rugiagėlių, pentinių, veronikų ar bijūnų žiedus, tiek pastelinių spalvų žvaigždūnes, leukonijas, kosmėjas ar sodo rožes“, – svarbu nebijoti įvairovės ir gausos. Tarp mėgstamiausių atsiranda išraiškingo stiebo liniją ir pavadinimą turinčių dantikrapščių amių, aromatu užburiančių pelėžirnių ir lengvų raganių.
Norint sukurti vėjavaikišką, šiek tiek netvarkingą puokštę, reikia ir stambesnių, ir smulkesnių žiedų, žalumynų, užpildančių gėlių. „Vasariškai puokštei norisi suteikti lengvumo, tad dažniausiai stengiamės jas kurti tarsi perregimas, parenkame šakotų smulkiažiedžių augalų ir gėlių. Tūrio suteiks žaluma, taip pat karkasas“, – tokiu būdu komponuojama puokštė atrodo itin lengva, tačiau gausi. Svarbu atsiminti, kad šis rišimo būdas nėra paprastas, reikalauja patyrusio meistro rankos, profesionalo patirties, žinių ir talento.
Nebijokite eksperimentuoti
Galima pastebėti, kad kartais su gėlėmis elgiamasi gana drąsiai: atlenkiami lapeliai, lankstomi koteliai ir pan. Žiedų formavimo ir išskleidimo tendencija taikoma jau seniai. Tačiau salono ,,B&B dizainas“ kolektyvas į ją žvelgiama atsargiai ir savo darbuose labiau stengiasi pabrėžti kiekvieno žiedo natūralų, gamtos suteiktą grožį. „Pumpuras puokštėje kitą dieną gali virsti nenusakomo grožio žiedu. Netikėtumo akimirka mums labiau patinka“, – pasakojo floristė. Kai kurie augalai natūraliai lankstūs ir juos galima įvairiai išnaudoti: pinti žolių lapus, šukuoti ajerus ar formuoti kalijų stiebų linkius. Beje, originalumo gali suteikti ne tik skintos, gyvos gėlės. „Naudokite ir džiovintus ar stabilizuotus augalus. Tik atminkite, kad juos reikėtų izoliuoti nuo vandens, mat jis greitai nusidažo ir rūgsta“, – praktiškumo skatino nepamiršti Birutė. Netikėtumo efektą sukursite panaudoję vazoninius ar epifitinius(gėlės, augančios ant kitų augalų (pvz., orchidėjos)). augalus. Visiškai fantaziją padės išlaisvinti karkasai, kuriems sukurti galite naudoti įvairias medžiagas: nuo gamtinių iki statybinių“, – atskleisti originalumo gyslelę kvietė floristė. Visgi, svarbiausias dalykas kuriant puokštę yra klausytis širdies. „Improvizuokite žiedais, spalvomis ir formomis, atraskite kūrybos teikiamą malonumą, žavėkitės gėlės laikinumu, džiaukitės savo sukurta puokšte“, – įkvepiančiomis mintimis pokalbį baigė Birutė.